Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Wizyta wolontariuszki z Chorwacji

Ostatni dzień karnawału, wtorek 28 lutego, upłynął nie tylko pod znakiem zabawnych przebrań i tłustego jedzenia, ale również warsztatów językowych przeprowadzonych przez panią Magdalenę Rezo z Chorwacji, która jest wolontariuszką Fundacji im. Roberta Schumana. Z fundacją tą Gimnazjum nr 1 w Koluszkach współpracuje już od wielu lat w programie „Zaproś wolontariusza”.
Pani Magdalena, która z wykształcenia jest absolwentką filologii angielskiej, ale włada ponadto językiem włoskim, hiszpańskim, niemieckim i chorwackim, przybliżyła uczniom historię, tradycje i obyczaje jej ojczystego kraju, jak również poprowadziła warsztaty o stereotypach. Gimnazjaliści dowiedzieli się m.in., że Polska i Chorwacja mają wiele wspólnego, począwszy od języka , a kończąc na kulinariach. Co więcej jedna z legend głosi, że współcześni Chorwaci są potomkami naszych górali, którzy około X wieku przenieśli się na Półwysep Bałkański. Chorwacja słynie z upraw oliwek, winorośli oraz popularnych miejscowości wypoczynkowych położonych nad Morzem Adriatyckim. Wśród ciekawostek można by wspomnieć o gigantycznej wielkości i wartości truflach znalezionych w chorwackich lasach oraz o powszechnym montowaniu okiennic zewnętrznych zamiast rolet czy żaluzji.
Warsztaty językowe przeprowadzone zostały w języku angielskim i były ciekawym uzupełnieniem standardowych lekcji. Młodzież miała okazję doskonalić swoją znajomość języka Szekspira, dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o Chorwacji, jak również zobaczyć jak inne narody widzą nas. Podczas warsztatów o stereotypach okazało się bowiem, że Chorwaci dość zabawnie postrzegają turystów z Polski, jako tych którzy idą na plażę w sandałkach i białych skarpetkach, stołują się na własnym jedzeniu zakupionym w krajowych marketach i nie stronią od napojów alkoholowych. Ale, zauważają w nas także pozytywne cechy. Według nich jesteśmy raczej spokojni i opanowani, w przeciwieństwie do Włochów czy Greków.Tomasz Piechota

Autor: jurekpec 08.03.2017


Content Management Powered by CuteNews