Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Szlakiem Dziedzictwa Filmowego Łodzi – HollyŁódź

23 lutego uczniowie Gimnazjum nr 1 w Koluszkach, którzy uczestniczą w zajęciach kół zainteresowań z języka polskiego, udali się pod opieką p. Sylwii Daszkiewicz i p. Urszuli Chachulskiej - Tomaszczak na wycieczkę śladami Łodzi filmowej.
Pierwszym punktem wędrówki było Muzeum Animacji SE-MA-FOR. To jedna z ciekawszych łódzkich placówek kulturalnych powołana do tego, aby promować dorobek oskarowego studia SE-MA-FOR. Jest to miejsce przede wszystkim dla osób ciekawych tajników animacji, zafascynowanych niezwykłością tego świata. Gimnazjaliści dali się urzec magii tego miejsca za sprawą bajkowych ekspozycji, o których ciekawie opowiadał przewodnik. To tutaj można zobaczyć oryginalne elementy scenografii z wielu, kultowych już, dobranocek. Tu znajdują się autentyczne lalki animacyjne z takichfilmów animowanych jak: „Miś Uszatek”, „Miś Koralgol”, „Pingwin PIK-POK” i wiele innych. Największe wrażenie jednak na uczniach zrobiły informacje nt. wysiłku i czasochłonności animacji poklatkowej, metodą tą powstają filmy w łódzkim studiu. Na sekundę filmu należy wykonać 24 zdjęcia, aby ruch animowanych przedmiotów był płynny. Wszystkich zszokowała informacja, że jednego dnia pracy, jeden zespół filmowy jest w stanie nagrać ok. 6 sekund filmu, czyli 1 minuta filmu, to aż 10 dni pracy. Aby przyspieszyć proces powstawania dzieła, prace odbywają się w trzech- czterech zespołach jednocześnie. Zakończenie pobytu w muzeum było niespodzianką dla uczestników. W kameralnej sali kinowej mogli obejrzeć animację „Piotruś i wilk” w reż. Suzie Templeton, która w 2008 roku zdobyła Oskara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.
Następnie gimnazjaliści udali się do Muzeum Kinematografii, jedynego tego typu muzeum w kraju. Wizyta w tym miejscu nie była tradycyjnym zwiedzaniem. Przed uczniami postawiono niezwykłe zadanie „Ocalić seans”. Jest to gra edukacyjna pełna niespodzianek, w trakcie której uczestnicy samodzielnie (pod okiem muzealnych edukatorów) zdobywają informacje z zakresu historii sztuki filmowej i filmowej tradycji miasta Łodzi. Zadania miały charakter zabawy detektywistycznej. Drużyna musiała odnaleźć wszystkie kartki z zaszyfrowanymi informacjami ukryte w muzeum, które w ostateczności doprowadzały do odnalezienia filmu i „ocalenia seansu”. Najbardziej uczniom podobał się fakt, że w czasie gry mogli dotykać wszystkich eksponatów i zaglądać w każde miejsce.
Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w jednej z najstarszych filmowych uczelni na świecie- Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przewodnik pan Bogdan Parzyjagła pokazał gimnazjalistom salę telewizyjną i filmową.Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali najważniejszych faktów z historii szkoły i poznali nazwiska znanych jej absolwentów. Mieli również okazję zobaczyć pierwszy z budynków, w którym pierwotnie mieściła się szkoła. Legendą stały się szkolne schody prowadzące do sali projekcyjnej – dawne miejsce spotkań, dyskusji i studenckich żartów.To tutaj w latach swojej nauki przy ul. Targowej przesiadywali w wolnych chwilach najwybitniejsi twórcy polskiego kina, m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. Zgodnie z legendą, ten kto usiądzie na schodach, będzie w przyszłości artystą. Kilkoro spośród naszych gimnazjalistów marzy o studiach w murach tej słynnej uczelni, a przecież „To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.”
Była to pierwsza z wędrówek śladami filmowej Łodzi. Przed gimnazjalistami z Jedynki kolejne ciekawe zadania: udział w konkursie „Filmowe Łódzkie”, wizyty w kolejnych obiektach filmowych i telewizyjnych, spacer Aleją Gwiazd, spotkania z twórcami filmowymi. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 już wiedzą, że odkrywanie tajemnic filmu to fascynująca przygoda, która tak naprawdę nigdy się nie kończy.Urszula Chachulska-Tomaszczak
Sylwia Daszkiewicz

Autor: jurekpec 08.03.2017


Content Management Powered by CuteNews