Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Włosi w Koluszkach

W dniach 26.11 - 2.12.2016 r. Gimnazjum nr 1 w Koluszkach gościło 17 uczniów wraz z dwoma opiekunami z Istituto di Istruzione Superiore "Cambi-Serrani" z Ankony ze środkowych Włoch. Szkolna wymiana uczniów wyrosła na gruncie wcześniejszej współpracy w ramach projektu Comenius. Obecny projekt trwa rok i obejmuje on dwie wizyty. Uczniowie z Koluszek goszczący swoich rówieśników z Włoch odwiedzą ich w czerwcu 2017. Opiekunami projektu są p. Marta Frączkowska i p. Anna Spała.
Pomimo niesprzyjającej pory roku zajęcia zostały zaplanowane tak, aby goście nie mieli czasu się nudzić. Pierwszego dnia cała grupa skorzystała z zaproszenia państwa Kowalczyków do swojej posiadłości w Jeziorku, gdzie młodzież i inni zaproszeni goście mogli spróbować polskiej kuchni oraz zintegrować się przy ognisku. Gospodarze przygotowali też pokaz jazdy konnej, a na koniec również przejazd bryczkami.
W poniedziałek grupa włoska wybrała się na spotkanie z panem burmistrzem do Urzędu Miasta. Tam mieli okazję opowiedzieć o swoim mieście, szkole oraz ulubionych zajęciach pozaszkolnych. Pytali też o nasze miasto oraz udogodnienia dla młodych ludzi. Na koniec wszyscy otrzymali upominki. Tego dnia zaskoczyła ich pogoda, a mianowicie obficie padający śnieg. Podczas drogi do szkoły nie obyło się bez rzucania śnieżkami oraz zrobienia zabawnych zdjęć. W szkole czekała na nich rywalizacja sportowa w ramach corocznej zabawy „Dużo wrażeń, dużo mocy, baw się z nami bez przemocy”.
We wtorek natomiast nasi uczniowie wraz z kolegami z Włoch wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach z animacji w Semaforze, a następnie odwiedzili Muzeum Sztuki Współczesnej ms2, gdzie świetnie wcielili się w rolę artystów tworząc własne dzieła. Nie zabrakło też czasu na integrację na kręgielni oraz zakupy w Manufakturze. Środa upłynęła na warsztatach w szkole i Szkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej. Wszystkie klasy przedstawiły swoją piosenkę. Dodatkowo poza konkursem wystąpili goście z Włoch z piosenką „Bella ciao”, która jak się okazało jest piosenką żołnierską.
Czwartek był dniem odpoczynku i nasi goście wraz z kolegami z Polski spędzili go na relaksującej wycieczce do basenów termalnych w Uniejowie oraz ciekawych warsztatach w zagrodzie chlebowej oraz poznaniu średniowiecznych opowieści członka Bractwa Rycerskiego.
Nasi goście wylecieli do Włoch w piątek. Wcześniej przygotowaliśmy wspólnie podsumowanie wizyty i prezentację dokonań projektowych (Filmy animowane stworzone w SEMAFORze, filmy i zdjęcia z wycieczek i spotkań po godzinach – Manekin Challenge) Niewątpliwie najmilszym elementem było przeczytanie na role wiersza J. Tuwima Lokomotywa oraz włoskiej rymowanki przez uczniów z Polski. Zarówno Włosi jak i Polacy mocno się natrudzili przygotowując się nawzajem do tego występu przez cały tydzień. Efekt przeszedł nasze oczekiwania a śmiechom i łzom, podczas prawdziwego trudu Włochów recytacji szeleszczących głosek turkocącej lokomotywy nie było końca. Nasi uczniowie mieli trochę łatwiej, gdyż język włoski okazał się łatwy do nauczenia.

Autor: jurekpec 11.12.2016


Content Management Powered by CuteNews