Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

”W sieci nienawiści”

Każdy uczeń gimnazjum ma obowiązek udziału przynajmniej w jednym projekcie edukacyjnym. Projekty realizowane są głównie w klasach drugich. My swoje działania postanowiłyśmy skoncentrować wokół tematu dotyczącego zjawiska cyberprzemocy i zachowań antyspołecznych w Internecie, dlatego wybrałyśmy projekt wychowawczy ”W sieci nienawiści”, którego opiekunem jest pedagog szkolny - pani Emilia Felkiewicz.
W celu poszerzenia swojej wiedzy, oprócz studiowania fachowej literatury, przeglądania odpowiednich stron www, zaplanowałyśmy spotkania ze specjalistami - ekspertami w tej dziedzinie. Wykorzystując okazję, iż w dniu 29 października 2015 roku, w naszym mieście gościła pani Anna Maria Wesołowska, pod opieką pani pedagog wzięłyśmy udział w spotkaniu z Panią Sędzią w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach. Celem tego spotkania było m.in. uświadomienie młodzieży potrzeby przestrzegania prawa, rozwijania umiejętności przewidywania skutków i następstw łamania ustalonych norm postępowania, poznanie podstawowych reguł prawa cywilnego i karnego.
Pani Wesołowska wyjawniła, że będąc sędzią, poznała wiele drastycznych historii, których uczestnikami – sprawcami byli młodzi ludzie, niemający świadomości konsekwencji jakie będą ponosić za swoje czyny. Chcąc zapobiec popełnianiu podobnych błędów przez młodzież, pani Anna Maria Wesołowska zaczęła spotykać się z uczniami w ich szkołach, aby wytłumaczyć im, że zanim podejmą złą decyzję, muszą najpierw pomyśleć o jej często nieodwracalnych skutkach.
Podczas spotkania zależało nam głównie na uzyskaniu jak najwięcej informacji na temat cyberprzemocy. Pani Sędzia podała wiele cennych porad jak walczyć z tym zjawiskiem, co zrobić kiedy staniemy się jej ofiarą, oraz jak pomóc osobie poszkodowanej.
Kiedy zetkniemy się z takim problemem jak cyberprzemoc, powinniśmy natychmiast poinformować o tym kogoś dorosłego (rodziców, pedagoga szkolnego, wychowawcę), w celu zatrzymania dalszego rozwoju tego zjawiska i wynikających z niego konsekwencji (zarówno dla sprawcy jak i ofiary).
Pani Anna Maria Wesołowska podkreślała istotę osób będących świadkami zachowań antyspołecznych. Mówiła, iż ważna jest umiejętność wyrażania własnego zdania, jako przeciwstawianie się przemocy. Należy pamiętać, że każdy ma do niego prawo. Możemy je wykorzystać zarówno w celu własnej obrony, ale także aby pomóc osobie, w stosunku do której obserwujemy, że dzieje się krzywda. Bardzo ważne jest to, żebyśmy pomagali osobom, które wiemy, że są ofiarami jakiejkolwiek formy przemocy, ponieważ równie dobrze, mogłoby przytrafić się to nam, a w takiej sytuacji najważniejsze jest wsparcie drugiego człowieka. Pytając panią Sędzię, czy spotykała się często z cyberbullyingiem, oznajmiła, że nie zajmowała się bezpośrednio takimi sprawami, lecz ma świadomość, że jest coraz więcej tego typu przestępstw w Internecie. Są to m.in. filmiki lub zdjęcia wstawiane bez zgody osób znajdujących się na nich. W dzisiejszych czasach, istnieją już urządzenia, które łatwo mogą wykryć przestępstwa występujące w świecie wirtualnym. Z własnego doświadczenia i obserwacji, wiemy, że bardzo często do Internetu trafiają zdjęcia z obraźliwymi opisami. Udało nam się dowiedzieć, że za takie zachowanie, można dostać wyrok sądowy. Musimy pamiętać, aby nie wstawiać ani filmików, ani zdjęć na portalach społecznościowych, bez zgody wszystkich ich uczestników. Zwracajmy więc uwagę na to co robimy, co mówimy, co piszemy, ponieważ możemy nieświadomie łamać prawo i wyrządzić komuś drugiemu wielką krzywdę. Pani Anna Maria Wesołowska doradza zasadę liczenia do dziesięciu. Jeśli działamy pod wpływem impulsu, policzmy do dziesięciu a potem zastanówmy się czy warto....

Liczymy na więcej takich spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy pragną dzielić się z młodzieżą własnym doświadczeniem i wiedzą, ponieważ jest to dla nas bardzo wartościowe i cenne.

Agata Galińska, Wiktoria Adamek, Martyna Kopacz, Karolina Kopacz.Autor: jurekpec 15.11.2015


Content Management Powered by CuteNews