Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Uczniowie Jedynki bliżej mediów

We wrześniu 2015r. nasz klasa 2a uczestniczyła wycieczce do Łodzi, która odbyła się w ramach projektu dotyczącego mediów. Wizyta w redakcji "Dziennika Łódzkiego" i studiu TVP Łódź miała przybliżyć nam poznawany temat oraz zobrazować pracę dziennikarza.
Około godziny dziewiątej przekroczyliśmy próg redakcji owej gazety. Po chwili zjawił się jeden z dziennikarzy "Dziennika Łódzkiego", który miał się tym razem wcielić w rolę przewodnika. Udaliśmy się za nim do niewielkiego pomieszczenia przeładowanego komputerami. Tam przewodnik zaznajomił nas z pracą dziennikarza. Okazało się, że zawód ten w żadnym stopniu nie jest taki prosty i przyjemny, jak dotychczas mogło się nam wydawać. Praca dziennikarza jest bowiem pełna wyrzeczeń. Dowiedzieliśmy się, że redaktorem gazety jest się w każdej chwilii życia, siedząc na skórzanym fotelu w gabinecie, czy to plażując na malowniczej wyspie na drugim końcu świata. Przewodnik zaznajomił nas również z paroma terminami dotyczącymi dziennikarstwa. Warto było poszerzyć zdobytą na lekcji języka polskiego wiedzę na ten temat. Poznaliśmy również nowe pojęcia, jak na przykład "szpigiel", którego zapewne nikt z nas nigdy nie słyszał.
Wycieczkę do redakcji zakończyła wizyta w drukarnii, gdzie drukowane są wydania gazety, które następnie trafiają do sklepów i kiosków. Wokół nas, zaciekawionych uczestników eskapady, ułożone były ogromne, ważące ponad pół tony rolki papieru drukarskiego.
Po opuszczeniu drukarni gorąco podziękowaliśmy przewodnikowi wycieczki i udaliśmy się do busa, by odwiedzić kolejny punkt naszej wycieczki.
Po króciutkiej jeździe znaleźliśmy się pod budynkiem TVP Łódź. Początkowo udaliśmy się do dużego studia z wielką ilością oświetlenia, gdzie nagrywane są np. teatry telewizji, jak i koncerty. Było ono wyłożone cegłami z otworami, które zapobiegały powstawaniu echa. Później przeszliśmy do mniejszego studia, w którym kręcone są "Łódzkie Wiadomości Dnia". Mieliśmy okazję zobaczyć różnej wielkości kamery, a także wcielić się w rolę prezentera. Kilka osób spróbowało swoich sił w czytaniu z promptera i mogło zaczerpnąć rad od jednego z pracowników telewizji. Następnie udaliśmy się do reżyserki, czyli pomieszczenia z wieloma elementami i komputerkami, gdzie zarządza się m.in. kolejnością puszczanych reportaży czy programów, a także tworzy wizytówki. Tym akcentem zakończyliśmy naszą wyprawę.
Uważam, że wycieczka była doskonałą okazją do bliższego poznania pracy w redakcji gazety bądź w telewizji. Mogliśmy poszerzyć swą wiedzę na temat mediów o elementy praktyczne. Liczymy, że nasza szkoła będzie organizować więcej takich wyjazdów, gdyż połączenie dobrej zabawy z edukacją jest wręcz idealne! Warto jest wiedzieć więcej, bo kto wie - może w przyszłości ktoś z naszego grona zostanie światowej sławy dziennikarzem?Julia Zajączkowska i Weronika Staroń
uczennice klasy 2a
Gimnazjum nr 1 w Koluszkach

Autor: jurekpec 14.10.2015


Content Management Powered by CuteNews