Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Wycieczka z angielskim w tle

W dniu 19 marca 2015r. ponad dwudziestu uczniów Gimnazjum nr 1 wzięło udział w wycieczce do Łodzi, której celem było motywowanie do nauki języka angielskiego, wykorzystanie już nabytych umiejętności, jak również zetknięcie się z żywym językiem Szekspira.
Pierwsza część wyprawy obejmowała uczestnictwo w warsztatach kulturowych poświęconych Irlandii i jej patronowi – Świętemu Patrykowi. Zajęcia odbyły się w księgarni Akademia przy ulicy Piotrkowskiej i w większości prowadzone były w języku angielskim. Młodzież dowiedziała się między innymi, że trójlistna koniczyna, symbolizuje Trójcę Świętą, Leprechaun to, według irlandzkiej legendy, karzeł lubiący płatać figle, ale znający również miejsca ukrycia skarbów, a Święty Patryk, posiadający tytuł biskupa, wypędził z Irlandii wszystkie węże, co miało być symbolem zwycięstwa chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Następnym przystankiem na trasie wycieczki była wizyta w Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej „American Corner”. Jest to instytucja zajmująca się przybliżaniem ogólnej wiedzy na temat społeczeństwa amerykańskiego, historii i kultury USA, jak również ma na celu utrzymanie otwartego dialogu w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i wzajemnego zrozumienia. Gimnazjum nr 1 udało się nawiązać kontakt z tą organizacją zaledwie kilka tygodni wcześniej i… dostać zaproszenie na warsztaty. Organizatorzy przygotowali dla nas prezentację o amerykańskich prezydentach przedstawioną w formie quizu w ciekawy, ale bardzo humorystyczny sposób przez Pana Michał Woźniaka. Niestety okazało się, że wiedza młodzieży w tym zakresie nie należała do najlepszych, stąd też zajęcia były strzałem w dziesiątkę na jej uzupełnienie.
Kolejny punkt harmonogramu wycieczki zaprowadził nas do Teatru V6, w którym to obejrzeliśmy sztukę w języku angielskim „The wave”.
Przedstawienie, oparte na powieści Todda Strassera o tym samym tytule, opowiadało o pewnym eksperymencie przeprowadzonym przez nauczyciela historii w jednej z amerykańskich szkół średnich. Wzorując się na ruchu faszystowskim w przedwojennych Niemczech postanowił on założyć podobną organizację skupioną wokół siebie, jako lidera i całkowicie sobie podporządkowaną. Niestety działanie to wkrótce zakończyło się totalną katastrofą z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla uczniów, nauczyciela, społeczności szkolnej i całego miasteczka. Eksperyment doprowadził do eskalacji przemocy w okolicy, zamieszek, nienawiści, rozpadu relacji koleżeńskich, protestów rodziców i władz szkoły. Przedstawienie wykazało, że ślepe posłuszeństwo jakiemukolwiek liderowi odbiera człowiekowi zdolność rozsądnego myślenia, wywraca do góry nogami prawidłowy system wartości, budzi wątpliwość sumienia i nieuchronnie prowadzi do upadki jednostki oraz destrukcji społeczeństwa.
Aż zdziwienie budzi fakt, że w tak napiętym programie wycieczki udało się znaleźć jeszcze godzinkę czasu na posiłek w jednym z centrów handlowych. Uczestnikom dopisywały humory i sprzyjała pogoda, która tego dnia delikatnie smagała ciepłymi promieniami nieśmiałego, wiosennego słońca. Młodzież Gimnazjum nr 1 potrafiła zachować się z klasą i na poziomie w każdym odwiedzanym miejscu, dlatego też podróżowanie z tak kulturalną i zdyscyplinowaną grupą jest dla organizatora wielką przyjemnością.
Tomasz Piechota

Autor: jurekpec 09.04.2015


Content Management Powered by CuteNews