Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Warsztaty językowe o tradycjach ukraińskich

W piątek, 13 marca 2015r. Zespół Szkół nr 1 w Koluszkach odwiedziła charytatywnie pani Vasylyna Bas z Ukrainy, pracująca dla Fundacji im. Roberta Schumana z siedzibą w Warszawie.
Wolontariuszka przeprowadziła warsztaty w języku angielskim dla gimnazjalistów o tradycyjnym ukraińskim weselu. Uczniowie dowiedzieli się, że kiedyś na obszarach wiejskich wesele było wielkim wydarzeniem dla całej lokalnej społeczności i zdarzało się, że świętowano je nawet przez tydzień czasu. Państwo młodzi zakładali tradycyjne, ukraińskie stroje ludowe, stoły zastawione były ogromną ilością jedzenia i trunków, a biesiadnikom przygrywali muzykanci. Ciekawy był również zwyczaj akceptowania zalotników przez panny. Jeśli kawaler im się podobał delikatnie drapały blat stołu, jeśli jednak nie były zainteresowane znajomością dawały adoratorowi dynię. Po zajęciach wolontariuszka chętnie odpowiadała na pytania młodzieży związane zarówno z tematem warsztatów i niestabilną sytuacją polityczno – ekonomiczną na Ukrainie, jak również opowiadała o swojej pracy pilota wycieczek dla grup zagranicznych w Czarnobylu.
Druga część warsztatów odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 i miała charakter bardziej twórczy. Podczas zajęć pani Bas uczyła dzieci jak zrobić z bibuły i serwetek piękne laleczki ozdobne. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i zakończyli zajęcia z misternie wykonanymi przez siebie ozdobami.
Warsztaty w gimnazjum i szkole podstawowej wniosły ciekawą odmianę w ramowe lekcje języka angielskiego i mimo, iż był to piątek 13 nie wydarzyło się nic, co można by nazwać pechem. Wręcz przeciwnie, młodzież bardzo pozytywnie wyrażała się o gościu i prowadzonych zajęciach licząc na kolejne spotkania z obcokrajowcami, których na pewno nie zabraknie.


Tomasz Piechota

Autor: jurekpec 19.03.2015


Content Management Powered by CuteNews