Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Nowoczesna ekopracownia w naszym gimnazjum

Najpierw narodził się pomysł projektu „Eko-Lab – moja wymarzona ekopracownia”, później przygotowanie wniosku i jego ocena, a następnie realizacja z wykorzystaniem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania wyniosła 38 400 zł. W czwartek, 4 grudnia br., można już było tylko świętować sukces!
Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie determinacja wielu osób: p. Waldemara Siedlika - byłego Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach, nauczycielki biologii p. Małgorzaty Owczarek oraz p. Jarosława Woźniaka starszego specjalisty ds. programów unijnych oraz pozyskiwania funduszy, pracownika Urzędu Miejskiego w Koluszkach, którzy byli autorami projektu i czuwali nad jego realizacją.
Zaraz po otrzymaniu dotacji rozpoczął się remont pracowni, obejmował malowanie ścian i sufitu, modernizację podłączeń wodno-kanalizacyjnych oraz sieci internetowej. Zostały zakupione nowe meble, laptop, mikroskopy, wizualizer, rzutnik, nowoczesna tablica multimedialna oraz liczne pomoce dydaktyczne, w tym: plansze, filmy, atlasy, klucze, globusy, programy multimedialne i gry, zestawy do oznaczania i poławiania bezkręgowców, walizki ekobadacza, zestawy do badania powietrza i gleby, lornetki oraz lupy.
Udało się to przy wsparciu finansowym organu prowadzącego i Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 1 oraz dotacji z WFOŚiGW, która wyniosła 29 048 zł. Efektem tej współpracy jest pracownia – nowoczesna, odnowiona i doposażona. W pracowni oprócz zajęć z edukacji ekologicznej odbywają się lekcje z przedmiotów przyrodniczych oraz zajęcia pozalekcyjne, w tym koła zainteresowań ekologiczne i biologiczne.
Na uroczystym otwarciu ekopracowni nie zabrakło wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Koluszek p. Waldemar Chałat, p. Mirosława Kobus – kierownik Referatu Oświaty i Informacji w Urzędzie Miasta, p. Jarosław Woźniak –starszy specjalista ds. programów unijnych oraz pozyskiwania funduszy, p. Maciej Puchała – przedstawiciel Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w Kaletniku, p. Grażyna Sobieszek opiekun Koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej nr 1, byli też obecni przedstawiciele prasy lokalnej. Uczniów reprezentowali członkowie koła ekologicznego Gimnazjum nr 1 i harcerze z 3 Drużyny Starszoharcerskiej.
Zgromadzonych gości przedstawiła i powitała pani dyrektor Jolanta Dąbrowska, a symboliczne przecięcie wstęgi w drzwiach odnowionej pracowni było pierwszym punktem uroczystości. Następnie uczniowie przedstawili działania już zrealizowane w ramach projektu i te zaplanowane na dalsze miesiące, była też krótka część artystyczna, a po niej warsztaty ekologiczne.
Potem przyszedł czas na przemówienia, krótkie i konkretne. Pan burmistrz Waldemar Chałat, będąc przy głosie, zwrócił uwagę na zasadność owej inwestycji, której nadrzędnym zadaniem jest rozwijanie w młodym człowieku wrażliwości na problemy środowiska. – Cieszę się, że taka pracownia powstała. Mamy już w gminie cztery nowocześnie wyposażone klasy. Na pewno pomoże ona nauczycielom przekazać wiedzą bardziej efektywnie – mówił z nieukrywaną satysfakcją pan Burmistrz.
Następnie głos zabrał p. Maciej Puchała z Nadleśnictwa Brzeziny, który podkreślił wagę zajęć praktycznych w edukacji ekologicznej. Wspominał swoją edukację w szkole i zazdrościł uczniom tak bogato wyposażonej sali przyrodniczej.
Pani Dyrektor Jolanta Dąbrowska podziękowała wszystkim za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia oraz podkreśliła rangę nowoczesnych pomocy dydaktycznych i multimediów w edukacji młodego pokolenia.
Na koniec tej miłej uroczystości nie zabrakło też słodkiego akcentu. Na zgromadzonych czekał przepyszny tort, pączki i ciasteczka oraz soki owocowe.

Autor: jurekpec 07.12.2014


Content Management Powered by CuteNews