Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Nagroda za najlepsze projekty edukacyjne

Przepisy oświatowe nakładają na gimnazjalistów różnorakie obowiązki i okazuje się, iż aby ukończyć szkołę nie wystarczy jedynie uzyskać pozytywnych ocen na świadectwie z każdego przedmiotu i przystąpić do egzaminu gimnazjalnego, lecz również zrealizować tzw. projekt edukacyjny. Jest to swego rodzaju problem do rozwiązania, który może być zasugerowany przez nauczyciela danego przedmiotu, bądź zaproponowany przez samych uczniów. Projekt taki wykonuje się w grupach, których członkowie mają określone zadania do wykonania, a kończy się publiczną prezentacją w dowolnej formie i przed wybraną grupą odbiorców.
W tym roku Dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Koluszkach postanowiła stworzyć warunki zdrowej rywalizacji między poszczególnymi grupami ogłaszając konkurs na najlepiej zrealizowany projekt edukacyjny. Jednym z powodów podjęcia takiej decyzji był fakt, że w poprzednich latach większość prac uczniów ograniczała się głównie do prezentacji multimedialnej, której sposób zaprezentowania szerszej grupie odbiorców pozostawiał wiele do życzenia. A przecież możliwości jest tak wiele, jak wiele pomysłów tkwi w kreatywnych umysłach młodzieży.
Forma ogłoszonego konkursu z pewnością zmotywowała uczniów i opiekujących się projektami nauczycieli. Ostatecznie do ścisłego finału wybranych zostało 6 tematów, z których komisja konkursowa, składająca się z Dyrekcji Gimnazjum nr 1, szkolnego koordynatora projektów edukacyjnych, pani Pedagog, pani Bibliotekarki i przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego wybrała najlepsze. Pierwsze miejsce przypadło projektowi wykonanemu przez drużynę chłopców z klasy 2C w składzie: Jan Marciniak, Seweryn Owczarek, Kacper Smyczek, Dawid Sobieszek. Temat projekt brzmiał „Koluszki i okolice podczas I wojny światowej” i został ujęty przy pomocy autorskiego filmu, prezentacji multimedialnej. Opiekunem projektu była pani Anna Malecha. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo projekty: „Sprite, Coca cola, Red bull – pić czy nie pić” oraz „Jaka bajka zainteresuje współczesnych przedszkolaków?”. Trzecie miejsce zdobył projekt językowy „Jak struktura języka ojczystego wpływa na naukę języka obcego?” W nagrodę uczniowie z miejsc medalowych pojechali do kina Cinema City w łódzkiej Manufakturze, a po projekcji filmu mieli czas, aby swobodnie pobuszować po sklepach i punktach gastronomicznych.
Podsumowując, trzeba przyznać, że forma rywalizacji podniosła znacząca poziom realizacji obowiązkowych projektów edukacyjnych, zachęciła uczniów do większego zaangażowania i wysiłku w pracę nad nimi, umożliwiła doskonalenie umiejętności publicznego przedstawiania efektów własnych działań. Publiczność, którą najczęściej stanowili uczniowie innych klas, ale również rodzice uczniów, dzieci z sąsiadującego ze szkołą przedszkola, czy goście miejskiej biblioteki, mogli dowiedzieć się wiele ciekawych informacji z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii, informatyki, historii, sportu, języków obcych, jak również posmakować tradycyjnych potraw z różnych zakątków świata, czy obejrzeć film lub inscenizację teatralną przygotowane przez młodzież. Jesteśmy pełni uznania dla uczniów, którzy pracując solidnie przez kilka miesięcy realizowali projekty, rozwijając jednocześnie swoje własne zainteresowania. Pamiętajmy, że najwięcej uczymy się, wcielając się osobiście w rolę badaczy – poszukiwaczy chcących coś odkryć. Jesteśmy wtedy bardziej zaangażowani, zdyscyplinowani, dowartościowani, nabieramy większego szacunku do własnej osoby i tkwiących w nas ukrytych talentach. Forma konkursu się sprawdziła więc, kolejna edycja już za rok.


Szkolny koordynator projektów edukacyjnych
Tomasz Piechota

Autor: jurekpec 25.06.2014


Content Management Powered by CuteNews