Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Dwie Europejskie Odznaki eTwinning dla naszej "Jedynki"

Szkoła, w której się kształcę, słynie ze swojego prestiżu oraz wielu nagród, zdobywanych zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. W tej kwestii najlepszym dowodem na wieloraką działalność placówki jest realizacja projektów w programie edukacyjnym eTwinning. Do najbardziej udanych możemy zaliczyć dwa ostatnie: „Otwarci na Świat – Magazyn”, oraz projekt przyrodniczy „Otwarte granice dla ptaków”. Obydwa projekty otrzymały właśnie Europejską Odznakę Jakości eTwinning, co uważam za naprawdę ogromny, wspólny sukces uczniów i naszej koordynatorki p. Małgorzaty Owczarek.
Aby pokazać, za co zostaliśmy nagrodzeni tak prestiżowym odznaczeniem, postaram się przybliżyć treść i działania w zakresie projektu „Otwarte granice dla ptaków”.
Był to półtoraroczny projekt badawczy, który dotyczył budowy ptaków oraz ich wędrówek. Realizowaliśmy go wspólnie z kolegami uczącymi się w Anglii, Holandii, Grecji oraz we Włoszech. We wstępnej fazie wymienialiśmy się za pomocą Internetu informacjami na temat naszych szkół, poznawaliśmy się drogą mailową oraz czatowaliśmy. Pomimo różnic kulturalnych, okazało się, że mamy ze sobą dużo wspólnego: ta sama muzyka, te same szkolne problemy.
Kolejny etap projektu dotyczył wymiany wiadomości o ptakach typowych dla danego kraju oraz ich trasach przelotu. Dopiero na tym etapie mogliśmy ukazać całą gamę naszych zdolności obserwatorskich, przelewając wszystkie spostrzeżenia z wycieczek terenowych i wyniki badań na papier, potem przygotowywaliśmy prezentacje multimedialne. Dzięki takiemu utrwalaniu nowo nabytych wiadomości zapamiętaliśmy najistotniejsze informacje i mogliśmy błysnąć wiedzą na lekcjach biologii bądź koła tematycznego.
Trzeci etap naszej przygody z projektem eTwinning dotyczył budowy karmników i budek lęgowych. Jednakże nasze działania polegały również na obserwacji wylęgów oraz dokumentowaniu wszystkiego, co działo się u naszych małych przyjaciół, także dzięki kamerkom bezprzewodowym.
W czwartej części wymienialiśmy się informacjami na temat budowy fizycznej i anatomicznej ptaków, poznawaliśmy sposoby przystosowania tych zwierząt do lotu oraz stworzyliśmy słownik pojęć ornitologicznych w językach krajów biorących udział w projekcie.
Dzięki naszym wspólnym staraniom (uczniów i nauczycieli, rzecz jasna) doszło do stworzenia strony internetowej projektu, forum oraz dwóch blogów. Odbyliśmy również bardzo interesujące i pouczające spotkanie z panem leśniczym Pawłem Grabczykiem, który udzielił nam wielu porad dotyczących budowy budek dla gniazdowników. Mogliśmy się sprawdzić również jako wykładowcy, bowiem sami zorganizowaliśmy lekcje dla uczniów ze szkoły podstawowej i przygotowaliśmy warsztaty plastyczne.
Koluszkowskie Gimnazjum nr 1 przeprowadziło wiele owocnych projektów w ramach akcji eTwinning i zapewne dla tego zostaliśmy zaproszeni na odbywający się w Łodzi dn. 2 grudnia 2009r. Festiwal Programu „eTwinning”. Organizatorami konferencji oraz konkursu stoisk był Ośrodek Edukacji Europejskiej i Regionalnej oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas konferencji przedstawiciele szkoły zaprezentowali cały dotychczasowy dorobek naszego gimnazjum – siedem projektów międzynarodowych. Po wysłuchaniu wszystkich prelegentów uczestnicy mieli okazję zwiedzić stoiska projektowe a jury dokonało ich oceny. Na naszym stanowisku pojawiło się dużo prac plastycznych, plakatów, broszur informacyjnych, budek i karmników oraz kilka egzemplarzy pozycji książkowych nt. pracy gimnazjum w programie eTwinning. Po ogłoszeniu werdyktu przez jury, ku naszej nieopisanej radości, zajęliśmy zaszczytne trzecie miejsce. Uczniów nagrodzono drobnymi upominkami ufundowanymi przez Narodowe Biuro Projektu eTwinning, z prezentów tych np. w postaci pendrive’a korzystam do dziś .
Projekt został również laureatem w Ogólnopolskim Konkursie „Mój projekt eTwinning”, dwójka z nas miała dzięki temu okazję uczestniczyć w uroczystej gali odbywającej się w hotelu Kyriad w Warszawie a potem zwiedzić z przewodnikiem stolicę. W listopadzie zgłosiliśmy nasz projekt do konkursu europejskiego i czekamy na wynik zmagań.
Dziękuję za wspaniałą przygodę!
Uczestniczka projektu „Otwarte granice dla ptaków”
Paulina Długosz

Autor: jurekpec 14.11.2010


Content Management Powered by CuteNews