Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Europejski Dzień Języków w Gimnazjum nr 1

„Bez znajomości języków człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu
(F. Dostojewski).”


Jak prawdziwe są te słowa wie każdy, kto kiedykolwiek napotkał problemy, aby bezpośrednio porozumieć się z obcokrajowcem.
9 lat temu Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków. Inicjatorzy słusznie wyszli z założenia, że mówić językiem drugiej osoby oznacza uczynić krok ku niej, przełamać bariery, lęki i uprzedzenia. Kształcenie językowe i komunikowanie się w różnych językach pomaga nam upowszechniać koncepcję różnorodności kulturowej i wzajemnego zrozumienia na naszym kontynencie.
Można by wymienić wiele powodów, dla których powinniśmy uczyć się języków:
- Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele możliwości pracy czy nauki w innym kraju europejskim – jednak nieznajomość języków obcych uniemożliwia wielu osobom korzystanie z nich.
- Globalizacja i struktury własności w biznesie sprawiają, że obywatele coraz częściej muszą znać języki obce, aby coraz lepiej pracować we własnym kraju.
- Europa jest zasobna w języki – istnieje ponad 200 języków europejskich. Jest to ważne bogactwo, które należy uznać, wykorzystać i chronić.
- Nauka języków świetnie ćwiczy naszą pamięć, a ludzie posługujący się językami obcymi rzadko cierpią na chorobę Alzheimera.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego świata i zainteresowaniom młodzieży nauczyciele języka angielskiego w Gimnazjum nr 1 po raz kolejny uczcili Europejski Dzień Języków organizując różne imprezy. Najważniejszą z nich, bo następującą już szósty rok z rzędu, był Szkolny Festiwal Piosenki Angielskiej i Niemieckiej EDOL, który od samego powstania spotkał się z dużą aprobatą i sympatią nastolatków, niezwykle chętnych do prezentacji swoich talentów językowych, wokalnych, tanecznych i aktorskich. Tegoroczne zmagania, które odbyły się w szkolnej auli w piątek 29 października, przyniosły zwycięstwo klasie 3D, która wykonała arcyciekawy mix piosenek zakończonych porywającym do tańca twistem. Na drugim miejscu podium uplasowała się klasa 2C z popularnym przebojem „Old McDonald had a farm”. Natomiast trzecie miejsce przypadło klasie 3C śpiewającej piosenkę o romantycznym tytule „Do you love me?”. Powyższe klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Ale Edol to nie wszystko. Festiwalowi towarzyszyło również rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o książce „Zmierzch” zorganizowanym przez p. Monikę Koszadę i p. Ewę Kierską.
Dopełnieniem dnia pełnego wrażeń była angielska scenka kabaretowa w wykonaniu nauczycieli Gimnazjum nr 1 – p. Katarzyny Wójcik, p. Dawida Urbańczyka, p. Piotra Zendła i p. Tomasza Piechoty, która nie tylko wzbudziła salwy śmiechu, ale była niezapomnianą lekcją angielskiego dla wszystkich.
Organizatorzy składają gratulacje zwycięzcom oraz serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, młodzieży , nauczycielom i dyrekcji szkoły za zaangażowanie i różnorodną pomoc w przygotowaniu obchodów Europejskiego Dnia Języków.
Tomasz Piechota

Autor: jurekpec 07.11.2010


Content Management Powered by CuteNews