Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Deutsch-Wagen z wizytą w naszej szkole

19 maja 2010r. pierwszoklasiści Gimnazjum nr 1 w Koluszkach mieli okazję uczestniczyć w warsztatach w ramach ogólnopolskiego projektu „Deutsch-Wagen-Tour”, którego celem jest promowanie nauki języka niemieckiego wśród dzieci, młodzieży szkolnej oraz studentów. Uroczysta inauguracja projektu, którego patronami są Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec, Goethe-Institut,a patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce, miała miejsce przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie 24 kwietnia 2009r.W ramach akcji „Deutsch –Wagen-Tour” pięć samochodów z logo projektu odwiedza przedszkola, szkoły i uczelnie w całej Polsce. Jeden z tych samochodów zawitał właśnie do Koluszek. Dwie godziny spędzone z lektorem p. Ryszardem Majem na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów. Spotkanie rozpoczęło się próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?” Jednym z argumentów wzbudzającym największy entuzjazm młodzieży było to, iż znajomość niemieckiego otwiera szansę kariery w niemieckich koncernach przemysłowych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tej części zajęć, wykazywali się również dobrą wiedzą historyczną. Po wykładzie rozpoczęła się część warsztatowa. Ciekawe gry i zabawy językowe, konkursy z nagrodami wywoływały u uczestników ogromne emocje. Jedna z uczennic klasy Ia, Monika Kamocka,postanowiła zapytać koleżanki i kolegów o ich wrażenia z niezwykłej lekcji języka niemieckiego.. Oto, jak ocenili projekt gimnazjaliści, z którymi rozmawiała:
„Głównym przesłaniem tych zajęć było to, aby w prosty sposób nauczyć się słówek po niemiecku przez dobrą zabawę. I to właśnie najbardziej mi się spodobało –stwierdził Łukasz- Oprócz tego, że dużo się nauczyliśmy, to była świetna okazja, by przypomnieć sobie parę zabaw z okresu dzieciństwa. W tym moją ulubioną- bingo. Co prawda, nie wygrałem, ale super się bawiłem- było przy tym dużo śmiechu. Niestety, teraz nie mam czasu na żadne gry i zabawy, więc to było takie "oderwanie od rzeczywistości".
Swoje zdanie wyraziła również Kamila: "Ten projekt to bardzo fajna sprawa. Chociaż na chwilę można było zapomnieć o lekcjach i ocenach. Szkoda,że to tak krótko trwało!". Rafałowi bardzo spodobało się samo prowadzenie tych warsztatów: "Jestem pod wrażeniem, że lektor sam to wszystko przygotował. Jeździ po całej Polsce i promuje j. niemiecki! Jest miły i wie, że niektórzy zaczynali naukę tego języka od gimnazjum, więc stara się większość rzeczy tłumaczyć. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi!".
„Myślę, że każdy uczestnik tego spotkania znalazł coś dla siebie i jest teraz o tę wiedzę mądrzejszy. Każdemu polecam naukę języka niemieckiego, bo jego znajomość ułatwi nam poznawanie Europy.”- dodał Michał.
Podsumowując, zgadzam się z opiniami koleżanek i kolegów z mojej klasy. Moim zdaniem, to wspaniała inicjatywa podjęta przez nauczycieli naszej szkoły. Tym bardziej, że mogli w niej uczestniczyć uczniowie klas pierwszych. Najbardziej podobało mi się to, że p. Maj zdołał przygotować tyle zabaw i konkursów. Pokazał, że można się uczyć j. niemieckiego poprzez gry i zabawy. Uświadomił nam, że nie jest to wcale nudny język, a wiele w życiu daje. Ponadto za udział w konkursach otrzymywaliśmy nagrody. Bardzo chętnie braliśmy w nich udział. Mam nadzieję, że od tej pory nauka j. niemieckiego nie będzie przymusem, a zabawą-przyznała Monika.
Nie tylko uczniowie byli zadowoleni z tego niecodziennego spotkania. Pan Ryszard Maj, lektor projektu, był również pod wrażeniem zaangażowania uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Zamieścił relację z wizyty w Gimnazjum nr 1 w Koluszkach na ogólnopolskiej stronie projektu „ Deutsch-Wagen-Tour”.Podkreślił,że „W Gimnazjum nr 1 w Koluszkach panuje dobry duch. Zarówno nauczyciele jak i gimnazjaliści, z którymi spotkał się lektor DWT, świetnie przygotowali wizytę Deutschwagena i było naprawdę przyjemnie poprowadzić w tej szkole zajęcia. Argumenty przemawiające za nauką niemieckiego dobrze trafiały do młodzieży, o czym świadczyło żywe zainteresowanie i aktywne uczestnictwo w wykładzie. To gimnazjum jest szkołą zorientowaną na Europę. Uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczyli dziś w zajęciach, są świadomi tego, jakie znaczenie mają języki obce, a także tego, co można w życiu osiągnąć, jeśli się włada niemieckim. Miłym gospodarzom dziękuję z całego serca za wspaniałą współpracę i gościnność. Szczególne podziękowanie należy się gimnazjalistom, którzy wypalili płytę CD-ROM z różnymi materiałami o szkole i dodali do niej następujący wierszyk: Pan Maj rusza w kraj, ucząc po niemiecku, co potrzebne nam i każdemu dziecku.”

Autor: jurekpec 08.06.2010


Content Management Powered by CuteNews