Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

"Noc młodych" w Bremie

W dniach od 03 do 11 listopada uczniowie Gimnazjum nr 1 w Koluszkach wraz z nauczycielami p. Martą Frączkowską i p. Dawidem Urbańczykiem uczestniczyli w wizycie partnerskiej szkół w Bremie w ramach europejskiego projektu Comenius „Otwarte granice, otwarte umysły”. Koluszkowska „Jedynka” współpracuje obecnie z partnerskimi placówkami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Słowenii.
Wyjazd miał przede wszystkim edukacyjny charakter. Uczniowie brali udział w specjalnych zajęciach z języka angielskiego oraz z historii najnowszej. Centralnym momentem pobytu była tzw. „Noc Młodzieży” w miejskim ratuszu, upamiętniająca tragiczne wydarzenia „Nocy Kryształowej” z 1938 roku. Nasza młodzież była wówczas kustoszem wystawy przedstawiającej drogę do wolności, jaką pokonały narody powojennej Europy. Zajęcia tego typu pozwoliły uczestnikom skonfrontować wiedzę książkową z wiadomościami uzyskanymi od żyjących świadków historycznych wydarzeń. Uczniowie Gimnazjum nr 1 działający w Comeniusie mieli także niepowtarzalną szansę zaprzyjaźnienia się z rówieśnikami z innych krajów. Na wyjeździe służyły, temu m. in. zabawy integracyjne, wspólne przygotowywanie posiłków, prezentacje narodowych potraw oraz różne wyjścia kulturalne. Udział w tej ciekawej formie edukacji daje młodzieży szansę przełamywania stereotypów o innych. Pokazuje również, jak ważna jest tolerancja oraz otwartość. Otworzyć granicę w rozumieniu twórców idei Comenius to nade wszystko próbować poznać innych i zrozumieć ich, to zauważyć, że bardzo wiele nas łączy, to gotowość do uczenia się od innych i pragnienie nieustannego rozwoju.

Comenius widziany oczami naszych uczniów:
Wyjazd (03. 11. – 11. 11. 09 r.) z projektu Comenius bardzo wiele mnie nauczył. Miałam przyjemność uczestniczenia w lekcjach prowadzonych w niemieckiej szkole. Zaskoczył mnie wysoki poziom języka angielskiego, którym swobodnie posługują się tam prawie wszyscy. Dla przykładu rodzina u której mieszkałam rozmawiała w mojej obecności wyłącznie po angielsku. Siłą rzeczy w wielu codziennych sytuacjach ja również musiałam rozmawiać w tym języku. Sądzę, że wyjazd bardzo rozwinął moje umiejętności. Taki rodzaj uczenia się języka obcego jest naprawdę bardzo skuteczny. Co istotne poznałam tam wielu ciekawych ludzi za którymi już teraz strasznie tęsknię….
Adranna Wojno, klasa 2 a.

Podczas wyjazdu pozytywnie zaskoczyła mnie zwłaszcza niemiecka szkoła. W klasach młodzież zachowuje się bardzo kulturalnie i chętnie samodzielnie pracuje w grupach. Poza tym niemieckie jedzenie… Wprawdzie smakuje inaczej niż nasze, jednak jest całkiem dobre. Wyjazd uważam, za udany. Jestem przekonany, że mój angielski stał się dużo lepszy.
Andrzej Krupiński 3 b

Dawid Urbańczyk

Autor: jurekpec 19.11.2009


Content Management Powered by CuteNews