Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

Sztuka mediacji w międzynarodowym wydaniu...

Nawiązana przed czterema laty współpraca Gimnazjum nr 1 w Koluszkach z Gimnazjum im. Maxa Plancka z Böblingen wciąż rozwija się poprzez realizację kolejnych wspólnych projektów. Od stycznia tego roku młodzi ludzie z obu szkół, a także z Realschule im. Alberta Schweizera wspólnie uczą się, jak prowadzić uczniowskie mediacje, jak pomagać kolegom w rozwiązywaniu szkolnych konfliktów. W styczniu 8 uczniów z Jedynki kształciło się na mediatorów w Böblingen, natomiast od 05.11.2007r. do 11.11.2007r. to ośmioro młodych Niemców wraz z opiekunami przyjechało do Koluszek, aby rozwijać tę umiejętność. W warsztatach z mediacji, które odbywały się w Ośrodku Harcerskim w Załęczu Wielkim nad Wartą oprócz gości uczestniczyło również 28 uczniów Gimnazjum nr 1 wraz z nauczycielkami języka niemieckiego, panią Małgorzatą Drabik i panią Iloną Dziedziczak. Wyjazd do Załęcza był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży "Jugendwerk". Te trzydniowe warsztaty służyły nie tylko zgłębianiu tajników mediacji, lecz również lepszemu poznaniu się uczniów. W czasie różnorodnych zabaw integracyjnych, a także długich wieczornych rozmów partnerzy mogli dowiedzieć się wiele o sobie, swoich zainteresowaniach, codziennym życiu młodzieży w Polsce i Niemczech.
W czasie tego pobytu młodzi ludzie poznawali także wspólnie historię Polski. Zwiedzili Zamek Królewski i Stare Miasto w Warszawie, a także zapoznali się z przeszłością Łodzi , odwiedzając Pałac Herbsta i oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowej na Radogoszczu. Partnerzy z Polski i Niemiec pokazali w ten sposób, iż nie chcą przemilczać trudnych tematów i wydarzeń z historii, chcą je poznawać i o nich rozmawiać, by służyły budowaniu nowych relacji. Zawiązane w czasie tej wizyty przyjaźnie pokazują, jaką drogę wybiera młode pokolenie.
Jak zwykle spotkania takie służą również uświadomieniu uczniom, po co uczą się języków obcych. Nasi goście mieszkając w domach gimnazjalistów mogli spróbować specjałów polskiej kuchni i poznać jedyną na świecie polską gościnność. Wielokrotnie podkreślali, że są nią urzeczeni. Cieszyli się, iż mogli zwiedzić Warszawę i Łódź, gdyż dla większości z nich to była pierwsza wizyta w Polsce. (Realizacja tak bogatego programu pobytu możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży). Uczniowie z Böblingen uczestniczyli także w zajęciach zorganizowanych na terenie szkoły m.in. w Festiwalu Piosenki Anglo- i Niemieckojęzycznej „Edol” zorganizowanej w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Wraz z młodzieżą gimnazjum wzięli również udział w nocnym apelu poległych z okazji Święta Niepodległości. Gimnazjaliści z Jedynki nie mogą się już doczekać rewizyty, którą złożą w styczniu 2008r. Tym razem aż 15 uczniów odwiedzi swych partnerów z Böblingen.

Autor: Urszula Tomaszczak 27.11.2007


Content Management Powered by CuteNews