Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

"Przystanek do wiedzy" na wydziale fizyki Uniwersytetu Łódzkiego

W ostatni piątek uczestnicy projektu „Podróż do przystanku Wiedza” po raz kolejny uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez dr Jana Olejniczaka na wydziale fizyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Na pierwszym spotkaniu „Fale elektromagnetyczne” dr Jan Olejniczak pokazał doświadczenia związane z prawami elektryczności i magnetyzmu, które są niezbędne do wprowadzenia i wyjaśnienia zasady powstawania i rozchodzenia się fal elektromagnetycznych w próżni i dielektrykach. Uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie są najmniejsze rozmiary telefonu komórkowego oraz jaki kształt musiałby mieć samochód, aby był niewidoczny dla radaru. Poza tym jasna stała się rola anteny nadawczej i odbiorczej oraz rozchodzenie się fali elektromagnetycznej w przewodniku.
Drugi wykład, w którym uczestniczyli gimnazjaliści, „Energia wczoraj, dziś i jutro” poświęcony był różnym rodzajom energii. Dr Olejniczak zaprezentował wykorzystanie różnorodnych źródeł energii: cieplnej, grawitacyjnej, chemicznej, jądrowej, słonecznej. Naszym gimnazjalistom najbardziej podobało się doświadczenie obrazujące zjawisko odrzutu. Latająca po auli jak rakieta butelka była hitem tego wykładu. Młodzi fizycy dopytywali się prowadzącego o szczegóły wykonania tego doświadczenia i sprawdzenia słuszności tego zjawiska w warunkach domowych.
Uczestnicy projektu są zachwyceni lekcjami na wydziale fizyki, podczas których mają możliwość aktywnego uczestnictwa w doświadczeniach. Dzięki temu fizyka stała się przystępniejsza, a przede wszystkim zrozumiała. Ciekawe doświadczenia inspirują uczniów do powtarzania prób w domu i szkole, co utrwala i rozszerza ich wiedzę. Już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu, mimo iż wykłady odbywają się w piątki po lekcjach.

Autor: Urszula Tomaszczak 21.01.2007


Content Management Powered by CuteNews