Auto       Rejestracja

MENU

    

  Strona Główna

  O szkole

  Pracownicy szkoły

  Nasze osiągnięcia

  Dokumenty szkolne

  Prawa ucznia

  Dla rodziców

  Profilaktyka

  Dziennik elektroniczny

  Plan lekcji

  Kółka zainteresowań

  Samorząd Uczniowski

  język angielski

  język niemiecki

  Sport w szkole

  Projekty edukacyjne

  Szkoła współpracy

  Szkoła promująca zdrowie

  Projekty

  Comenius 2012-2014

  Comenius 2008-2010

  Projekt Ptaki

  Projekt Ekoagenci

  Harcerstwo

  Wolontariat

  Galeria

  InfoM@t

  Publikacje nauczycielskie

  Rekrutacja 2016/17

  Biblioteka

  Szkoła wyróżniona Znakiem Jakości Interkl@sa

  BIP


Aktualności  

TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi i swój język mają”


„Już Rej pisał po polsku, ale dopiero Kochanowski pokazał mu jaki ma język”. To zabawne zdanie pochodzi z humoru zeszytów szkolnych znalezionych w sieci i stało się inspiracją do obchodów Tygodnia Języka Ojczystego połączonego z propagowaniem twórczości J. Kochanowskiego jako patrona Gimnazjum nr 1 w Koluszkach.
W ramach obchodów odbyły się w naszej szkole trzy konkursy przygotowane przez p. P. Bryszewska i p. M. Kujawę. Każda klasę reprezentował minimum jeden przedstawiciel, inny w każdej konkurencji.

8 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Bliżej Patrona”, do którego przystąpiło 17 uczniów z własną interpretacją dowolnego wiersza J. Kochanowskiego. Komisja pod przewodnictwem p. Dyrektor D. Pecyny przyznała:
I miejsce Kindze Gradowskiej z kl. 3B, z „Tren X”
II miejsce Konradowi Zylbersztajnowi z kl. 2B, za fraszkę „Do miłości”
III miejsce Magdalenie Ćmiel z kl. 1B, za fraszkę „O doktorze Hiszpanie”


9 lutego 2016 r. nastrój „ostatkowego szaleństwa” nie zniechęcił młodzieży do wzięcia udziału w quizie z poprawności językowej poprzez aplikacje Kahoot na telefonach komórkowych. W przygotowanym przez p. Bryszewską turnieju składającym się z 28 pytań wzięło udział 60 uczniów! W ciągu 10 sekund uczestnicy musieli wskazać poprawna formę, np.: znajdź nas na Facebooku, jemy dziś kebab, ta pomarańcza, zbieram breloczki, robimy remanent, zabrakło słodziku.
Największą liczbę punktów zdobyła Julia Zajączkowska z kl. 2A.
II miejsce zdobył Bartosz Chejchman z kl. 1D
III miejsce Aleksandra Drabik z kl. 2B


10 lutego 2016 r. odbył się konkurs plastyczny „Inspiracje malarskie twórczością J. Kochanowskiego”. Z 16 prac, jury pod przewodnictwem p. P. Łyszkowicza przyznała:
I miejsce Kamili Śnieg, z kl. 2B, za pracę do fraszki „Na lipę”
II miejsce Martynie Gawienowskiej z kl. 1A, za pracę do fraszki „Nagrobek Kotowi”
III miejsce Martynie Jeżynie z kl. 1C, za pracę do „Tenu VIII”.

Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na tablicy.

Wręczenie nagród książkowych i pamiątkowych dyplomów miało miejsce 12 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej.
W celu propagowania pięknego mówienia i pisania po polsku nauczyciel bibliotekarz przygotował także gazetki ścienne: „Ojczyzna jest język” oraz „Najpopularniejsze błędy językowe Polaków”.

Małgorzata Kujawa

Data: 19.02.2016

Czytaj więcej ...

LITERACKA ZABAWA CZY MATERIAŁ NA KSIĄŻKĘ, CZYLI O PODSUMOWANIU AKCJI „PISZEMY O NASZEJ SZKOLE”

Jedną z nowych inicjatyw podjętych przez Samorząd Uczniowski w bieżącym roku szkolnym, a zaproponowaną przez opiekuna - p. P. Bryszewską było napisanie twórczego opowiadania o naszej szkole. Pomysł zyskał aprobatę przedstawicieli SU oraz dyrekcji i na przełomie stycznia i lutego został wcielony w życie. Pod opieką drugiego opiekuna p. M. Kujawy każdy uczeń pisał co najmniej jedno zdanie opisujące budynek i wszystko co się w nim znajduje, nauczycieli i pracowników szkoły, konkursy i uroczystości, które się odbywają oraz zabawne sytuacje, które miały miejsce w szkole. Nie była to na pozór łatwa sprawa, ponieważ ostatni wyraz zdania musiał rozpoczynać następne.
Akcja „Piszemy o naszej szkole” realizowana była dzięki uprzejmości nauczycieli podczas godz. wychowawczych lub języka polskiego, w dniach 25.01-03.02.2016 r. Uczniowie podeszli do tematu bardzo rzetelnie, przelewając na papier wszystko to, co podpowiadało im serce i głowa. Zachęceni przykładem młodzieży, pedagodzy zdecydowali się także włączyć do akcji. W rezultacie powstało wyjątkowe, wspólne dzieło uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Koluszkach liczące w oryginale 34 strony.
Zapraszamy do lektury klikając w ten link.

Małgorzata Kujawa
Opiekun SU

Data: 10.02.2016

Wycieczka edukacyjna do Łodzi

W dniu 5 lutego 2016 r. grupa uczniów naszej szkoły (uczestnicy kółka historycznego) pojechali do Łodzi na ciekawą wycieczkę edukacyjną wraz z nauczycielami historii: p. A. Malechą i p. K. Witkowskim. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Fabryki w Manufakturze, gdzie zgromadzono eksponaty związane z życiem i działalnością słynnego łódzkiego fabrykanta - Izraela Poznańskiego. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli XIX - wieczne maszyny tkackie, prześledzili proces produkcji tkanin bawełnianych i poznali życiorys twórcy Manufaktury. Najciekawszym elementem wyjazdu okazała się gra ,,Miasto w mieście''. Pozwoliła ona uczniom wcielić się w rolę budowniczych fabryki. Otrzymali określony kapitał w rosyjskich rublach (waluta obowiązująca w XIX - wiecznej Łodzi) oraz karty symbolizujące fabryczne budynki, domy robotników i instytucje stworzone przez Poznańskiego na terenie fabrycznego kompleksu, takie jak: szkoła, kościół czy straż pożarna. W budowaniu fabryki przeszkodzić
mogły różne dramatyczne wydarzenia (pożar, strajk robotników, awaria itp.) Nasi uczniowie, podzieleni na trzy grupy, dzielnie rywalizowali ze sobą i ostateczne wszystkim udało się stworzyć pełny kompleks fabryczny. Wycieczka poszerzyła ich wiedzę o dziejach Łodzi i pokazała, że znana wszystkim (pozornie) Manufaktura ma interesującą historię i jest czymś więcej niż tylko centrum handlowym.

Data: 10.02.2016

Czytaj więcej ...

„Dużo wrażeń, dużo mocy, baw się z nami bez przemocy!!!”

>W Gimnazjum nr 1 w Koluszkach podsumowano wyniki i sukcesy I półrocza. To doskonały czas, aby na moment odreagować stres związany z nauką i oddać się fajnej zabawie. Tak też uczynili uczniowie klas pierwszych gimnazjum, którzy wzięli udział w zorganizowanej przez nauczycieli wychowania fizycznego imprezie integracyjno-sportowej "Dużo wrażeń, dużo mocy, baw się z nami bez przemocy”.
Tradycyjnie już w zawodach brały udział 11- osobowe reprezentacje klas pierwszych, które rywalizowały ze sobą w sportowych konkurencjach sprawnościowych oraz teoretycznych. Motywem przewodnim imprezy były zbliżające się ferie oraz związany z nimi - aktywny wypoczynek. Gimnazjaliści musieli zmierzyć się ze zjazdem "kolejką linową”, kompletowaniem bezpiecznego stroju’"narciarza", czy „szybką przeprawą nad przepaścią”.
Oczywiście największe emocje wzbudzały konkurencje z udziałem wychowawców, którzy bardzo chętnie włączali się we wspólną zabawę i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali powierzane im zadania. Humory dopisywały, kibice wspierali swoje reprezentacje, uczestnicy zawodów wykazywali się dużą sprawnością fizyczną, zadowalającą wiedzą o sporcie oraz ogromną chęcią wygranej.
Po zaciętej rywalizacji zwycięstwo wywalczyli uczniowie klasy I D z wychowawcą p. Jerzym Pecyną.
Gratulujemy!
Zdjęcia z zawodów możecie obejrzeć w internetowej galerii
Nauczyciele wychowania fizycznego

Data: 06.02.2016

KONKURS WIEDZY O PRAWACH DZIECKA

15 stycznia 2016 roku odbyła się w naszej szkole III edycja konkursu wiedzy na temat praw dziecka organizowanego przez Samorząd Uczniowski. Dyrekcję, nauczycieli i społeczność uczniowską zebraną w auli naszego gimnazjum powitała przewodnicząca Maja Misio i Kacper Widuliński.
Każda klasa zobowiązana była do wytypowania 1 reprezentanta do udziału w konkursie.
W drodze losowania:
- stanowisko nr 1 zajął Bartosz Kurgiel, z kl. 2C
- stanowisko nr 2 - Piotr Kabat z kl. 1C
- stanowisko nr 3- Mikołaj Kotkowski z kl. 3B
- stanowisko nr 4- Hubert Woźniak z kl.3C
- stanowisko nr 5- Konrad Zybersztajn z kl. 2B
- stanowisko nr 6- Jakub Świderek z kl. 2D
- stanowisko nr 7- Agata Jeziorska z kl. 1A
- stanowisko nr 8- Weronika Jóźwik z kl. 1D
- stanowisko nr 9- Jakub Płacheta z kl. 1B
- stanowisko nr 10- Maciej Zieliński z kl. 3A
- stanowisko nr 11- Patryk Kurc z kl. 2A
- stanowisko nr 12- Mateusz Grzybczyński z kl. 3D
- stanowisko nr 13- Hubert Kłosowski z kl. 2E
Konkurs przebiegał na wzór popularnego teleturnieju „1 z 10”. W rolę prowadzącego Tadeusza Sznuka wcielił się Krystian Rowiński, laureata III miejsca, który zastąpił nieobecnego Przemka Piwowara - ubiegłorocznego zwycięzcę konkursu.
Nad przebiegiem konkursu czuwały opiekunki SU- p. Małgorzata Kujawa i p. P. Bryszewska.
Turniej składał się z 2 etapów. W rundzie I prowadzący rozpoczynał od pierwszego w kolejności zawodnika. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali 1 punkt. Jeżeli wskazany gracz nie odpowiedział poprawnie - tracił jedną szansę, a wskazywał nadal gracz, który ostatni udzielił prawidłowej odpowiedzi. W przypadku, kiedy gracz udzielił poprawnej odpowiedzi, to wskazywał zawodnika do następnego pytania. Ta runda składała się z 70 pytań, w których znalazły się także pytania obrazkowe i muzyczne. Do kolejnego etapu przeszło trzech zawodników, którzy dostali po trzy nowe szanse i tyle punktów, ile szans zachowali w poprzednim etapie. Trzy błędne odpowiedzi lub brak poprawnych powodował odpadniecie z gry. W tym etapie w puli było 15 pytań wymagających od uczestników znajomości wielu szczegółów. Prowadzący zadawał pytania wszystkim graczom po kolei. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali po 1 punkcie. W przypadku gdy odpowiedź była błędna tracili szansę. Gra była niezwykle emocjonująca. Trudno było o zachowanie ciszy na widowni.

Ostateczne wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
III miejsce zajął Jakub Świderek- z kl. 2D
II miejsce zdobyła Weronika Jóźwik- z kl. 1D
I miejsce i zaszczytny tytuł Eksperta Praw Dziecka
w naszej szkole w roku szkolnym 2015-2016 uzyskał Patryk Kurc z kl. 2A
Konkurs stanowił konkurencję konkursu „Superklasa”, za który klasy otrzymały odpowiednio:
Kl.2A- 15 pkt., kl. 1D- 13 pkt., kl. 2D- 11 pkt., kl. 2C- 10 pkt., kl. 1B- 9 pkt., kl. 2B i 3B- 8 pkt., kl. 1C i 3C- 7 pkt., kl. 1A i 3D- 6 pkt., kl. 2E i 3A- 5 pkt.
Mamy nadzieję, że konkurs przybliżył wam temat praw dziecka, waszych praw, a przecież jak powiedziała przewodnicząca SU - ich znajomość jest niezbędna, bo pozwoli Wam godnie i z szacunkiem żyć.
Zdjęcia z konkursu możecie obejrzeć w internetowej galerii

Gratulujemy!
Małgorzata Kujawa
opiekun SU

Data: 24.01.2016

<< Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 Następny >>

Content Management Powered by CuteNews